Ümumdünya Xərçənglə Mübarizə Günü: Azərbaycanda onkoloji xidmətin uğurları və müasir imkanlar
4 fevral xərçənglə mübarizə günündə dünya və ölkəmizdə onkoloji maarifləndirmə və müalicə imkanları diqqət mərkəzindədir
280
Bu gün Ümumdünya Xərçənglə Mübarizə Günüdür. Təqvim günü 2000-ci ildə Xərçəngə Qarşı Paris Xartiyası ilə təsis edilib və 2005-ci ildən Beynəlxalq Xərçəng Əleyhinə İttifaq tərəfindən qeyd olunur. Məqsəd insanları xərçəngin təhlükəsi barədə məlumatlandırmaq, müalicə imkanlarını və profilaktikanı təşviq etməkdir.
Xərçəng bədənin istənilən hissəsini təsir edə bilən 100-dən çox xəstəliyi əhatə edir. Hər il təxminən 10 milyon insan xərçəngdən dünyasını dəyişir. Erkən diaqnostika müalicənin uğurunu artırır, onkoloqların sözlərinə görə, erkən mərhələdə aşkarlanan şişlərin 99 faizi cərrahi yolla müalicə oluna bilər. Xərçəngdən ölüm hallarının qarşısını almaq üçün tütün və digər kanserogen maddələrdən uzaq olmaq vacibdir.
Azərbaycanda onkoloji xidmət böyük inkişaf yolu keçib. Akademik Cəmil Əliyev Milli Onkologiya Mərkəzinin banisi hesab olunur. Mərkəz 1500 çarpayılıq bazaya malik olub, ölkə əhalisinə yüksək ixtisaslı onkoloji yardım göstərir. Burada kimya və şüa terapiyası ilə yanaşı cərrahi əməliyyatlar da aparılır.
Əlavə olaraq, Səyyar Diaqnostika Kompleksləri vasitəsilə ölkənin ucqar bölgələrində vətəndaşlara təmənnasız müayinələr edilir. Uşaq onkologiyasında isə ən çox yayılmış şiş neyroblastomadır.
2025-2027-ci illər üçün Ümumdünya Xərçənglə Mübarizə Gününün mövzusu “Unikallıqla birləşək” insanları mərkəzə qoyur və fərq yaratmağın yeni yollarını araşdırır.